گیاهی با گل‌های آبی (نام علمی ‎Cichorium intybus L) است که بیشتر در فصل بهار رشد می‌کند.برگ تازه کاسنی حاوی ویتامین «ث» فراوان بوده و از این رو مصرف آن التهابات لثه را که ناشی از کمبود این ویتامین است، بهبود می‌بخشد. برای بهبودی لثه تحلیل رفته، مالیدن عصاره گیاه با استعمال خارجی بر روی لثه توصیه شده است.

عرق کاسنی ویشنگ،عرقیات گیاهی ویشنگ

 

شستشو دهندهٔ کبد و کلیه، خون ساز، تقویت کننده قوای جنسی است.آب برگ آن بهترین داروی یرقان و کلیه‌ها و کبد است، و جوشیده و صاف کرده آن برطرف‌کننده تب‌های کهنه و تقویت‌کننده معده است.

کاسنی کاملاً سرد است و  برای تنظیم فشار خون بسیار مفید است.مسکن حرارت و عطش، و گرمی و فشار خون و صفرا و پاک‌کننده مجرای ادرار و کلیه‌ها است.کاسنی دوست کبد است و کم‌کننده قند خون بیماران مبتلا به دیابت می‌باشد.

تخم  کاسنی در ترکیب با سایر داروهای خنک مفید و برطرف‌کننده تبهای صفراوی، یرقان، خفقان، بیماری‌های کبدی و سردرد است.برای درمان یبوست، جوشانده برگ و ریشه کاسنی به مقدار ۲ فنجان صبح ناشنا بسیار مفید است.

 

  • داروی گیاهی برای لاغری

کاسنی اگر در برنامه غذایی گنجانده شود به کنترل و کاهش وزن کمک شایانی می‌کند.مصرف آن موجب کاهش ترشح هورمون گرلین و منجر به کنترل پرخوری و ایجاد احساس سیری یا پری شکم می‌شود، که این امر در راستای تلاش برای کاهش وزن است.

این گیاه به‌طور سنتی برای درمان آرتروز به کار گرفته می‌شد، و مطالعات نشان دادند که کاسنی به‌ طور قابل توجهی دارای خواص ضدالتهابی می‌باشد که به همین دلیل موجب کاهش دردهای مفصلی – استخوانی می‌شود.عموماً برای کاهش دردهایی که عامل التهابی دارد، دردهای ماهیچه‌ای و درد مفاصل می‌توان مصرف نمود.

کاسنی خواصی همچون داروهای مسکن دارد که اضطراب را کاهش داده و ذهن را آرام می‌سازد، بنابراین استرس و تأثیرات خطرناک آن بر بدن را از بین می‌برد. کاهش استرس و اضطراب خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، عدم توازن هورمون‌ها، مرض بی‌خوابی، زوال عملکرد شناختی و پیری زودرس را تاحدودی تقلیل می‌دهد.

عرق کاسنی نیز مملو از روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، آهن اسید فولیک و همچنین ویتامین های 6B ،C ،E و K است که بسیار غنی برای سلامت و ایمنی بدن می باشداز فایده دیگر عرق کاسنی خاصیت ادرارآوری بالایی است که با دفع سموم از بدن کلیه و مثانه را از سنگ، پاک و نارسایی آن را برطرف می سازد.

  • در خوردن کاسنی زیاده روی نکنید!!!

اما مصرف طولانی مدت فرآورده های کاسنی علاوه بر آنچه گفته شد، موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می شود و مصرف آن در دوران بارداری احتمال زایمان زودرس را تقویت می کند.

1 دیدگاه برای “خواص کاسنی و عرق کاسنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *